Gięcie tworzyw sztucznych
gięcie termoplastów
gięcie plexi
gięcie poliwęglanu

 

Jesteśmy w stanie wygiąć dla Państwa praktycznie każdy arkusz z tworzywa sztucznego w dowolny kształt i do różnych zastosowań. Jeśli potrzebujesz „ekstremalnego” kształtu i maksymalnego zachowania kształtu, wybierz gięcie na gorąco.


Formowanie plastyczne na gorąco, inaczej kształtowanie, to rodzaj termicznego (ciepłego) przekształcania, w którym podgrzewany jest cały materiał. Ten proces jest stosowany w przypadku produktów o pojedynczej krzywiźnie. Wariantem tego jest gięcie liniowe termiczne oraz gięcie na zimno lub kształtowanie przez odpuszczanie, które jest odpowiednie dla poliwęglanu i PETG. Jako specjaliści możemy dla Państwa wygiąć plastik w dowolny kształt.

Gięcie plastyczne: jak to działa
Podczas gięcia tworzywa sztucznego cały materiał arkuszowy jest najpierw podgrzewany w piecu termicznym, dzięki czemu jest plastyczny (giętki). Arkusz z tworzywa sztucznego jest następnie umieszczany na wykonanej na zamówienie formie. Po schłodzeniu materiał zachowuje kształt formy. Wszystkie termoplastyczne materiały syntetyczne można zginać po podgrzaniu.

Gięcie na zimno lub kształtowanie hartowane

Poliwęglan i PETG można również wyginać (ulepszać) na zimno. Ta technika polega na wciskaniu plastikowego arkusza do pożądanego kształtu w stanie zimnym. Tworzywo jest następnie podgrzewane do niższej temperatury (maks. 70 stopni) w piecu hartowniczym. Usuwa to napięcie z materiału, który po schłodzeniu zachowuje pożądany kształt. Zaletą tej techniki obróbki jest brak widocznej różnicy między materiałem nieprzetworzonym a przetworzonym, a koszt wytworzenia dużej serii jest stosunkowo niski.

 

Jakie materiały są odpowiednie?
Możemy giąć dla Ciebie wszystkie termoplastyczne materiały syntetyczne, w tym:

Akryl / PMMA, znany również jako Plexiglas® i Perspex®
Poliwęglan (PC), znany również jako Lexan® Markolon®
PETG - łyty poliestrowe
PCV - polichlorek winylu
PP - polipropylen
PE - polietylen
ABS - akrylonitrylobutadienu styren
PS - polistyren

Gięcie na zimno

Poliwęglan i PETG można również wyginać na zimno - gięcie liniowe po małym promieniu

Gięcie na gorąco / gięcie termiczne liniowe

Maszyny / urządzenia
Do gięcia tworzyw sztucznych na gorąco i na zimno używamy wyłącznie form wykonywanych na zamówienie. Dodatkowo wykorzystujemy dwa rodzaje pieców: piec termiczny do nagrzewania detali do gięcia na gorąco i relaksacji materiału.
Dysponujemy tez szerokim wachlarzem maszyn do gięcia liniowego po małym promieniu a także specjalne giętarki do gięcia o dużym promieniu. Gniemy elementy nagrzewane dwustronnie do długości 2000mm w tym plexi i poliwęglan. Grube tworzywa możemy zaginać liniowo po małym promieniu bez formy i dużym promieniu w formie.

Specyfikacje
W naszych piecach jesteśmy w stanie giąć i reklaksować arkusze tworzywa sztucznego o maksymalnej długości 700mm

Gięcie termiczne liniowe wykonujemy do długości 2000mm

Gięcie termiczne liniowe tworzyw do grubości 25mm - gięcie plexi 25mm, gięcie poliwęglanu do 10mm grubości

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat gięcia lub drapowania tworzyw sztucznych lub omówić możliwości zastosowania, z przyjemnością Ci pomożemy.