Zanim zagłębimy się w temat cięcia laserem akrylu, szybko przejrzyjmy cały proces cięcia laserem i jego działanie.

Cięcie światłem? Cięcie laserowe wydaje się dziwne. Ale w rzeczywistości jest to dość prosta technologia. Oto krótkie wyjaśnienie technologii stojącej za laserem CO2, który wytwarza zintensyfikowaną wiązkę światła.

Dzieje się tak, gdy prąd przepływa przez rurę wypełnioną gazem, a rura gazów jest otoczona lustrami, które odbijają światło i pilnują, aby żadne światło nie uciekało, co powoduje, że światło nabiera intensywności.

Gazy używane w wiązce laserowej to mieszanina dwutlenku węgla, azotu, wodoru i helu. Mogę przejść do żmudnego wyjaśnienia, w jaki sposób te gazy pomagają wytworzyć potężną wiązkę światła, ale myślę, że na razie pozwolę temu odejść.

A wycinarki laserowe są prowadzone za pomocą oprogramowania CAD (projektowanie wspomagane komputerowo), więc nie musisz wykonywać pracy ręcznie. Po prostu stwórz swój projekt w preferowanym oprogramowaniu do projektowania (takim jak Photoshop lub CorelDraw), zaimportuj go do oprogramowania plotera, naciśnij start i idź się zdrzemnąć.

Czym jest akryl?
Akryl lub pleksi, jak to niektórzy nazywają, jest tworzywem sztucznym o świetnych właściwościach, jest przezroczysty jak szkło, ale nie tak kruchy i nie pęka tak szybko.

Istnieją różne rodzaje, rozmiary i kolory akrylu, a akryl jest używany w wielu zastosowaniach, takich jak okna, oświetlenie i oczywiście nagrody i inne dzieła sztuki.

Jedną z zalet akrylu jest jego opłacalność. Akryl jest tańszy niż większość tworzyw sztucznych ze względu na prosty proces produkcji i szerokie zastosowanie.

Który akryl jest najlepszy do grawerowania laserowego?
Istnieją dwie popularne formy tworzywa akrylowego: odlewane (GS) i wytłaczane (XT). Wylewany akryl jest wykonany z płynnego akrylu, który tworzy formy i świetnie reaguje na grawerowanie laserowe, zapewniając piękny matowy biały wygląd i matowe wykończenie po grawerowaniu. Większość nagród akrylowych jest wykonywana z akrylu lanego.

Z drugiej strony, akryl ekstrudowany jest zazwyczaj tańszy niż odlewany, a jego krawędzie są gładsze i wypolerowane na gorąco po cięciu laserem, ale jeśli grawerujesz, grawer pozostaje wyraźny i nie jest matowy. Dlatego jest używany głównie jako materiał tnący, a nie odlew, którego głównym zastosowaniem jest grawerowanie.

Jaką grubość akrylu można ciąć wiązką lasera?
Ogólna zasada jest taka, że ​​na każdy milimetr akrylu potrzeba 10 W mocy lasera. Niektóre wysokiej jakości wycinarki laserowe do akrylu mogą obsługiwać nawet grubsze.